Egy újabb angol kifejezés a magyar hétköznapok forgalmában, amit egy magyar kreativitás kutatónak, Csíkszentmihályi MIhálynak köszönhetünk. Valószínű, hogy az átlagemberek nem használják ezt a fogalmat olyan előszeretettel, mint a „depis” vagy „burnout” kifejezéseket, de ez valószínű azért van, mert túlságosan pozitív.
De mit is takar a flow fogalma?
A flow egy olyan mentális állapot, ami akkor alakul ki, amikor egy tevékenységben teljesen elveszünk és csak a pillanatot éljük. Ez a tudatosság azon állapota, amikor a legjobban érezzük magunkat és a legjobbat adjuk magunkból. Csíkszentmihályi Mihály szerint a flow hozzájárul úgy a jó teljesítményhez, mint a jólléthez. Ilyenkor megszűnik az egónk, megfeledkezünk a gondjainkról, megszűnik az idő, az élmény belsőleg kifizetődő. Ilyenkor csökken a prefrontális lebeny aktivitása, így kevésbé használjuk az analitikus agyunkat és ez jótékony hatással van az egész szervezetünkre.
Csíkszentmihályi szerint a flow a belső motiváció legfontosabb forrása. A kutatások azt is kimutatták, hogy flowban hat-nyolcszorosan kreatívabbak vagyunk. Ami viszont nem annyira jó kutatási eredmény, hogy az átlagember a munkaideje csupán 5%-át tölti flow-ban a munkahelyén. Ha szeretnéd, hogy az embereid több időt töltsenek a flow-ban, érdemes szemügyre vedd az alábbi feltételeket.
Flow feltételei
- A készségek jól kell legyenek igazítva a kihívásokhoz. Ne legyenek se túl könnyek, se túl nehezek. Pl. ne okozzon szorongást.
- Az emberek számára tiszta célokat kell kitűzzünk, ugyanakkor tiszta visszajelzést kell adjunk a haladásukról. A tiszta irány és a folyamatos hozzaigazítás a visszajelzések által segít fenntartani a flowt.
- Az elterelések (megszakítások, zavaró tényezők stb.) minimálisra csökkentése vagy kizárása: a kutatások mutatják, hogy 20 perc fókuszra van szükségünk ahhoz, hogy újra teljesen bele tudjunk „merülni” az aktivitásba.