Lehetnek a legjobb embereid minden szempontból, megteremthettek mindent, ha nem érzik magukat felhatalmazva, és nem érzik azt, hogy ellenőrzik az életüket, akkor nem fognak teljesíteni. Miért? Azért, mert mndannyiunk velünk született igénye, hogy ellenőrizze a dolgokat.
A kontroll helye szerint beszélünk külső – és belső kontrollról. A külső kontroll az, amikor kívülről ellenőriznek minket, a belső kontroll pedig az, amikor én belülről tudom ellenőrizni a dolgokat. A belső kontroll annak függvénye, hogy az ember mennyire hisz abban, hogy tud tenni az eredményeiért. Ezt nevezzük önhatékonyságnak. Az a 114 kísérlet, amiben 21.000 ember vett részt, azt igazolja, hogy szoros kapcsolat van az önhatékonyság és a munkahelyi teljesítmény között. Azok a munkavállalók, akik belső kontrollt gyakorolhatnak, kevésbé stresszesek, elégedettebbek, motiváltabbak, lojálisabbak és jobban teljesítenek. Más kutatások ugyanakkor kimutatják, hogy azok a legstresszesebb munkahelyek, ahol a munkavállalok kevés belső kontrollt gyakorolhatnak.
Vezetőként nem tudsz mindent elvégezni egyedül, ezért csak akkor tudsz igazán eredményes és sikeres lenni, ha megtanulsz delegálni. Itt pedig fontos megjegyezni, hogy mindenki másképp tudja elvégezni a feladatokat. Ha te azzal mikromenedzseled a csapatodat, hogy arra kötelezed őket, hogy mindent úgy csináljanak, ahogy te csináltad, akkor megakadályozod őket az erősségeik kibontakoztatásában.
A delegálás félelmetes dolog tud lenni egy vezető számára, főleg akkor ha egy olyan területen tevékenykedik a vezető, amit addig teljes mértékben ő ellenőrzött. Viszont, hogyha jól van elvégezve, akkor csak nyerni tud mindenki. A sikeres delegáláshoz csak három fontos szabályt kell betartani:
- Tisztán fogalmazd meg a célokat, az elvárásokat, és a határidőket,
- Kérd számon az eredményeket, ugyanis nem lehet autonómia számonkérés nélkül,
- Nyújts segítséget coaching (tudatosító beszélgetés) formájában.
A fenti szabályok betartásával és továbbfejlesztésével létrehozhatok egy olyan munkakörnyezetet, ahol csak az eredmények számítanak: ROWE – Result-only work environment. Ennek a modellnek a kigondolói Cali Ressler és Jody Thompson és az ilyen környezetben dolgozók 100%-ban autonómok és 100%-ban számonkérhetőek. Teljesítményre vannak fizetve, nem jelenlétre. Egy ilyen munkakörnyezet kialakításához nem kell egyebet tenned, mint hozzáadni a fentiekhez a következő feltételeket:
- Alkalmazz szakmailag képzett és együttműködésre kész embereket,
- Építs és tarts fenn egy bizalmi légkört,
- Győződj meg arról, hogy az embereid csapatban dolgoznak.
Az egy másik kérdés, hogy ki mennyire tudja elengedni a több sebből vérző i”fx” munkaprogramot és helyet adni a teljesíményalapú munkakörnyezeteknek…