A Gallup (a Zürichben bejegyzett közvélemény-kutató szervezetek szövetsége) 10.000 embert kérdezett meg arról, hogy az alkalmazottak mit tartanak a vezető legfontosabb tulajdonságaként. A vezető legfontosabb tulajdonságaként az emberek többsége az együttérzést említette.
De mi is az együttérzés?
A Wikipédia szerint az együttérzés más érző lény szenvedésére adott reakció, amely megértésen alapul és segítségnyújtásra sarkal.
Ebben a bejegyzésben röviden csak arra akarok kitérni, hogy vezetőként milyen lépésekben gyakorolhatod az együttérzést az embereiddel szemben. Monica Worline és Jane Dutton négy lépést javsolnak az együttérzés gyakorlására a munkahelyen:
- Észrevétel. Ez magában foglalja az olyan jelek figyelését, amelyek arra utalhatnak, hogy valaki szenved – testbeszéde, hangszíne vagy szokatlan viselkedése. Ilyenkor megkérdezheted az illetőt, hogy mi történik vele.
- Értelmezés. Ez azt jelenti, hogy az emberek szenvedését valósnak és méltónak tekinted. Néha tudattalan elfogultságaink miatt negatív előítéletekkel nézünk a másikra. Ha erőfeszítéseket teszel a helyzet nagyvonalúbb értelmezésére, könnyebben kimutathatod az együttérzésedet a másikkal szemben.
- Érzés. Ha érzékenyen tekintünk arra, amin az emberek keresztülmennek, az segíthet emlékeztetni magunkat arra, hogy mindannyian ugyanazokkal a félelmekkel és vágyakkal élünk együtt. Az emberek megismerésével könnyebben megértjük azt, amit érezhetnek. Ezért arra bíztatnak, hogy beszélj kollégáiddal – kérdezd meg őket rendszeresen, hogy vannak és hogyan érzik magukat.
- Cselekvés. Amikor felfedezed, hogy valaki nehéz időszakon megy át, ajánld fel a segítségedet. Lehet, hogy az illetőnek csak egy megerősítésre van szüksége, vagy csak szeretne elbeszélgetni valakivel. Tegyél meg minden tőled telhetőt, hogy megmutasd, hogy megérted és törődsz vele. Aztán kérdezd meg, hogy van-e valamilyen mód arra, hogy segíts neki.
A következő bejegyzés a Vissza a munkához címet fogja viselni. Addig is vedd észre minél többször, hogy Isten veled!