Mind a mai napig vita tárgyát képezi, hogy a személyiség és a temperamentum mennyire változtathatóak. Egy bztos, az érzelmi intelligencia nem a biológiából (gének, stb.) jön. A gyerekkor kritikus az érzelmi intelligencia fejlődésében, hisz elsőként a szülők kezelik a gyerekeik érzelmeit. Ezáltal a gyerekek modellezik (lemásolják) az érzelmi stratégiákat, amiket a szülőknél látnak.
A legfinomabb stratégiák 2-5 év között alakulnak ki. A gyerekek az első három évben kezdik kezelni az érzelmeiket, és gyakran használják az elterelés és az átkeretezés technikáit.
Az átkeretezés technikája arról szól, hogy újraértelmezed azt, amit észlelsz. Két lehetőséged van erre: átértékelheted a kontextust („Más helyzetben erre hogyan reagálnék?„) vagy a dolgok jelentését („Ez a viselkedés mi mást üzenhet/jelenthet?”).
Az elterelés technikája az, amikor a fókusz más irányba terelődik. Pl. Egy pillangóra nézel a falon (még ha az nincs is ott). De dönthetsz úgy, hogy megöleled a fiadat, vagy megnézel egy szórakoztató filmet, vagy megnézed a naplementét.
Mindkettő jól működik.
De térjünk vissza…
Ahhoz, hogy megértsd az érzelmi működésedet, javasoljuk az alábbi gyakorlatot:
- Első lépésben írd össze, hogy kik voltak az érzelmi példaképeid, a többé-kevésbé tudatosan választottak.
- Folytasd egy családfa készítésével: Indulj ki a lap közepéről, a téged ábrázoló szimbólummal.
- A testvéreid kerüljenek veled egy szintre, a szülők és nagyszülők a fenti szintekre.
- Figyeld meg, hogy milyen érzelmeket keresel a hétköznapokban: düh, félelem, bánat stb.?
- Ránézve az ábrára, ki dominálta érzelmileg az életedet?
- A környezetedben lévő emberek kifejezték az érzelmeiket?
- Ha igen, milyen érzések domináltak?
Laura Markham vezette be az „érzelmi hátizsák” fogalmát. Ő azt vallja, hogy a gyerekek megtanulják belepakolni az érzelmeiket a „hátizsákba”. Szerinte ezeket úgy lehet kivenni, hogy vagy nagyot nevetünk vagy nagyot sírunk. Aki tud sírni, könnyebben beazonosítja az érzéseit, de figyelem, csak a sírások 30%-a vezet állapotjavuláshoz. Ahhoz, hogy megvizsgáld, hogy mi van a te hátizsákodba, tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Mi van a hátizsákodba, és hol tudnál helyet, időt találni magadnak, hogy feldolgozd őket?
- Hogyan tudnál megszabadulni a félelemtől és a kacattól?
- Adsz magadnak kellő szeretethelyet ahhoz, hogy kiadd azokat az érzéseket kacagással vagy sírással?
A végén még egy annyi érdekesség, hogy az álmatlanság szó bizonyos társadalmakban nem is létezik. S mindenek mellett ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az alvás minősége nagy szerepet játszik az alvás fentebb említett hatásaiban.