Lelki vagy érzelmi?

Ez a rövidnek tervezett bejegyzés pénteken készült megírásra, aztán az „újjaim” akkor más irányba vitték az írást. Ma jöjjön újból. A magyar nyelvben nagyon gyakran összekeverjük a kettőt. Összekeverés alatt azt értem, hogy vagy ugyanazt az értelmet adjuk nekik vagy felcseréljük őket. Mindaddig, amíg összekeverjük őket, addig a nyelvezetünkkel önmagunkban is zavart idézünk elő. Ezért…

A szavak, fogalmak útvesztőjében

Aki beszél az téved. Ezt minden előadásomon elmonodom, mert fel akarom hívni a hallgatók figyelmét arra, hogy a szavak csak rámutatnak a valóságra, nem jelentik a valóságot. Olyan, mintha az útjelző táblát összetévesztenéd a hegycsúccsal, amelyikre mutat. Ez azért fontos, mert nagyon sokszor a szavakat, fogalmakat összetéveszted a valósággal, ez pedig oda vezet, hogy felesleges…

Vissza Istenhez

Nincs időnk Istenre. Ahogy magunkra sincs. És ez a kettő együttjár. Amikor eltávolodunk magunktól, Istentől is eltávolodunk, mert „Isten országa bennetek van”. Amikor Istenről beszélünk, kötelező módon egy a Róla alkotott képpel dolgozunk. Ez a kép pedig minden esetben hibás. Kezdve a súlyos büntetéseket kiróvó szakállas öregember képétől egésszen a különböző fények, fényalakzatokban ábrázolt istenképekig.…

Vissza önmagunkhoz

Az előző bejegyzésekben visszatértünk a természethez, a munkához, és az emberekhez, ebben a bejegyzésben térjünk vissza önmagunkhoz. Amikor önmagunkhoz való kapcsolódásról beszélgetünk, akkor a legtöbben az önismeretre gondolnak. De mi is az önismeret? Megint nagyon sok esetben az, hogy az emberek alkotnak magukról egy többé-kevésbé reális képet (énképet), ami alapján aztán kijelenthetik, hogy ilyenek és…

Vissza az emberekhez

A természethez, és a munkához való visszatérés után térjünk vissza az emberekhez. Egyre több ember között létezünk, egyre több ismerősünk van a szociális hálókon, és egyre több a magányos ember. Ez paradox, nem? Sokan azt állítják, hogy az individualizmus az oka mindennek. Ha azt vesszük individualizmusnak, hogy az ember figyel magára és érvényesíti magát, az…

Vissza a munkához

Folytatjuk útunkat az igazi egyensúly irányába, a természethez való visszatérés után, ma térjünk vissza a munkához. Ha az emberek többsége dolgozik, akkor hogyan távolodhattunk el a munkától? – tevődhet fel bárkiben a kérdés. Anélkül, hogy a tökéletességre törekednék, íme néhány nyilvánvaló bizonyíték: De miért fontos visszatérnünk a munkáoz? József Attila megírta és még mindig aktuális:…