A tanitványiság

„Aki hozzám jön és nem gyűlöli atyját és anyját, feleségét és gyermekeit, testvéreit és nővéreit, sót önmagát is, nem lehet az én tanítványom.” Lukács 14,26 Nézz körül a világban, és vedd észre a boldog­talanságot körülötted és magadban! Tudod-e, hogy mi okozza ezt? Valószínűleg azt mondod majd, hogy a magányosság vagy az elnyomás, a háború, a…

Röviden a tudatosságról

Az ember létezése óta, de talán soha ennyire intenzíven, túl sok energiát veszít el a múltban, a jövőben, a félelmeiben. Nem csoda, hogy miközben a körülöttünk lévő veszélyek messze alúlmaradnak az előző évtizedekéhez, évszázadokéhoz képest, ma egyre többen panaszkodnak magas szorongási szintjükről, a nyomasztó gondolatok súlyáról. Egyre többen fordulnak a tudatosságba vezető és ott tartó…

Ha oda az egyensúly…

Ha azt érzed, hogy időnként oda az egyensúly, az a jó hírünk, hogy ez mindenkivel előfordul. Azonban nem mindegy, hogy ezekre hogyan reagálunk. Itt felsorolok 10 lehetőséget arra, hogy minél rövidebb időn belül visszakerülj az egyensúlyba: Te mivel egészítenéd ki a fenti listát? Mi működik nálad? 

Személyiségtesztek és – típusok komédiája

A felnőttek nagy része nagyon szereti a személyiségteszteket, hogy megtudják, milyen típusba, kategóriába sorolhatóak be. Én ebben a bejegyzésben pedig pontosan arról írok, hogy miért tartom ezeket a teszteket és a különböző besorolásokat megmosolyogtatónak, hogy ne nevezzem őket megtévesztőnek és bekorlátozónak (pedig teljesen illik rájuk). De mire is lehetett jó kitalálni a személyiségtípusokat és -teszteket?…

Önbizalom helyett

Ez a bejegyzés frissen egy előadás után készül, aminek a címe „Önbizalom varázsa” volt. Ez a cím abból adódott, hogy meglátásom szerint az emberek nagy része, függetlenül attól, hogy van vagy nincs önbizalma, az önbizalom varázslata alatt él. Vagyis az önbizalom futóhomokjára építik az életüket pusztán azért, mert valakik arra kondicionálták az elméjüket, hogy önbizlomban…

Az élet nem habostorta

Bármennyire is pesszimistának és beletörődőnek tűnik ez a kijelentés, annál inkább egy optimista megállapítás. Ezt a bölcsességet először a legjobb barátomtól hallotam, de még azelőtt, mielőtt az emberek lelkének gondozásával kezdett volna foglalkozni református lelkészként. De mit is takar ez a bölcsesség? Még mielőtt kifejteneém, fontos megértsük, hogy ma a legtöbb ember számára ez nehezen…

Megéri kísérletezni?

Szeretjük, ha a dolgok jól mennek az életünkben. S ha lehet, akkor minden menjen jól indulásból. Főleg, az utóbbi évtizedekben a pop-kultúrára felépülő fogyasztói társadalom szokott hozzá ahhoz, hogy minden „gombnyomásra” induljon és működjön. Ezért annyira népszerűek az orvosságok és „instant” megoldások. De az élet nem így működik. Szinte semmi sem megy indulásból jól. Ha…

Nyereség és veszteség

Mit ér az embernek, ha az egész vilá­got megnyeri is, de lelke kárt szen­ved?   Máté 16,26 Idézd fel magadban azt az érzést, amit akkor ér­zel, ha valaki megdicsér, ha elismernek, elfogad­nak, megtapsolnak. Aztán állítsd szembe azzal az érzéssel, ami akkor keletkezik benned, ha a nap­keltét vagy a naplementét nézed, vagy csak a ter­mészetet úgy általában;…

Rendjén van

„Ez így nincs rendjén!” – hagyja el többször a szánkat, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy szeretnénk. … és nagyon sok minden tud úgy alakulni az életünkben, hogy az ne tetszedjen nekünk. Késik a járat, több órás vagy napos áramszünet, elégedetlen ügyfelek, rossz kiszolgálás stb. Ilyenkor az a „legnormálisabb” emberi reakció, hogy kifejezzük az…