„Ha nem tetszik valami, változtasd meg. Ha nem tudod megváltoztatni, akkor változtasd meg az attitűdödet.”
Maya Angelou
Dühös nemzet vagyunk, mindegy, hogy határokon belül vagy határokon kívüli magyarokat nézzük. Elég gyakran van kifogásolni valónk úgy a politikai, mint a gazdasági és társadalmi életben.
Amikor nem tetszik valami, akkor általában két válaszlehetőségünk van. Válaszolhatunk személyeskedéssel, ahol cimkézünk, panaszkodunk, vádolunk, ítélkezünk stb., ilyenkor a reakciónk általában ellenséges.
Egy másik válaszlehetőség a kifogásolásokra lehet megoldásorientált, ahol nyugodtan és fokuszáltan a helyzet megoldásán dolgozunk. Ez a válaszunk általában pozitív. Kailásh Szatjárthi, a 2014-es Nobel-békedíj egyik kitüntetettje, aki elsősorban az indiai gyermekek elnyomása ellen lépett fel eredményesen, azt vallja, hogy a düh, mint érzelem, mint energia, könnyen átalakítható egy ötletté, egy gondolattá, amiből hasznos tettek, cselekedetek születhetnek. Az ő fellépése a gyerekek elnyomása ellen a legjobb példa ebben az értelemben. Szatjárthi képlete tehát nagyon egyszerű:
Düh —> Ötlet / Gondolat —> Cselekvés
A düh, mint érzelem, energia, tehát nem lehet létrehozni vagy megszüntetni. Sok esetben nem tudjuk megváltoztatni csak dönthetünk úgy, hogy továbbmegyünk. Amikor panaszkodunk, a negatív érzést akarjuk kifejeztni és nem feltétlenül akarjuk a megoldást. Itt ügyeljünk arra, hogy amikor valami olyat mondunk, amit nem hiszünk (Pl. azt, hogy a „sírba teszel”), akkor azt hajlamosak vagyunk elhinni. A tünetek nőnek a tünetek jelentésével (beszámolóval).