Carol Dweck, a Stanford egyetem professzora az embereket két csoportra osztja a gondolkodásmódjuk alapján: merev vagy rögzített és fejlődő vagy növekedési. A legtöbbünk, főleg a rugalmas godnolkodású emberek már kutatás nélkül is felismerte ezt a két gondolkodástípust a környezetében, ezért most egy kicsit részletezzük őket:
Rögzült vagy merev gondolkodásmód | Rugalmas vagy fejlődésfókuszú gondolkodásmód |
Szerintük az alapképességeik, tehetségeik és intelligenciájuk változhatatlan: „Én ilyennek születtem...”, „Ilyen vagyok” Hamis kontrollérzetben élnek: „Én tudom, hogy lesz…” A visszajelzések fenyegetően hatnak rájuk, Az idejük nagy részét azzal töltik, hogy bizonygassák a képességeiket: „Jónak kell lennem.” A sikert az eredmények határozzák meg. Kerülik az olyan kihívásokat, ami tanulással jár együtt: „Nem tudom megcsinálni.” | Szerintük az alapképességeik, tehetségeik, és intelligenciájuk fejlődhet, vagyis képesek a változásra: „Képes vagyok fejlődni.” Gondolkodását a változó körülményekhez igazítsa, Éhezik a visszajelzéseket, amelyekből tanulhatnak, Jelen van a tanulás szeretete és az ezzel járó kihívások iránti vágy: „Egyre jobb leszek.” A sikert a folyamat és az út határozza meg. Az idejüket azzal töltik, hogy fejlesszék a képességeiket: „Még nem tudom megcsinálni.” |
Amikor egy személy gondolkodásmódja rögzült, szorosan ragaszkodhat az önmagával, másokkal és a világgal kapcsolatos abszolút hiedelmekhez, ez pedig rengeteg szenvedést okoz saját maga és környezete számára.
A jó hír az, hogy az emberek gondolkodásmódja megváltoztatható. Nyilván, elsősorban a merev gondolkodásmód megváltoztatására gondolok. Itt egy kiváló stratégia az, ha első lépésben elfogadjuk a gondolatainkat azzal a felismeréssel, hogy a gondolatok nem tények. Még egyszer megismételem, nehogy átcsússz ezen a fontos gondolaton: a gondolatok nem tények.
Ha ezt felismered, akkor könnyebben tudod fogadni a mindennapi tapasztalatod, megélésed minden részét (pozitívat és negatívat egyaránt). Ugyanakkor egy következő lépésben kihívást is intézhetsz a gondolataid felé. Te milyen kérdéssel provokálnád a gondolataidat?